Silnik samochodu pracuje, ale nie chce zapalić (jak to naprawić)

Silnik samochodu pracuje, ale nie chce zapalić (jak to naprawić)

Co może być bardziej irytujące niż posiadanie samochodu, który korby, ale nie rozpocznie, gdy jesteś w pośpiechu gdzieś?

Niewiele rzeczy w rzeczywistości.

Na szczęście nawet jeśli wydaje się, że jest to duży problem, w większości przypadków może to być prosty i łatwy problem do naprawienia. Zacznijmy od szybkiego spojrzenia na możliwe przyczyny.

Najczęstszym powodem, dla którego silnik samochodowy pracuje, ale nie chce się uruchomić, jest brak paliwa w cylindrach. Możliwe jest również, że nie ma iskry, co jest często spowodowane przez złe świece zapłonowe lub cewki zapłonowe. W bardziej rzadkich przypadkach może to być brak kompresji.

Są to najczęstsze przyczyny tego, dlaczego Twój samochód kręci korbą, ale nie chce zapalić. Podczas gdy są to tylko bardzo ogólne wskazówki, jest w tym dużo więcej. Oto znacznie bardziej szczegółowa lista 6 najczęstszych powodów, dla których twój silnik korbuje, ale nie chce się uruchomić.

Spis treści show 5 Przyczyny tego, że silnik samochodu pracuje, ale nie chce zapalić 1. Brak paliwa 2. Brak iskry 3. Zły czas zapłonu 4. Zamoczony cylinder i świeca zapłonowa 5. Niska kompresja 6. Brak mocy elektrycznej

5 Przyczyny silnika samochodowego korby, ale nie uruchomić

1. Brak paliwa

Najczęstszym powodem, dlaczego twój samochód nie odpali jest rzeczywiście brak paliwa. Brak paliwa jest zwykle spowodowane przez zatkany filtr paliwa, wadliwa pompa paliwowa, lub zatkane wtryskiwacze.

Może to być również czujnik MAF/MAP, który wysyła niewłaściwy sygnał do ECU, aby wstrzyknąć zbyt mało lub zbyt dużo paliwa do silnika.

Sprawdź ciśnienie paliwa w szynie paliwowej za pomocą manometru paliwowego, aby upewnić się, że masz ciśnienie paliwa.

Jeśli nie masz żadnego lub zbyt niskie ciśnienie paliwa, należy upewnić się, że filtr paliwa nie jest zatkany i że pompa paliwa uruchamia się, gdy korba silnika.

2. Brak iskry

Jeśli Twój silnik nie ma iskry, możesz kręcić korbą jak długo chcesz, ale nigdy nie ruszy. Wykręć świecę zapłonową i przyłóż jej gwint do uziemionego miejsca w silniku. Uruchom silnik korbą i upewnij się, że masz iskrę.

Jeśli nie masz iskry, najczęstszym problemem jest uszkodzona cewka zapłonowa lub uszkodzony czujnik wału korbowego. Jeśli masz starszy samochód, możesz mieć problem z pojedynczą cewką zapłonową lub rozdzielaczem.

3. Zły czas zapłonu

Jeśli sterowniki silnika wysyłają iskrę do cewki zapłonowej za wcześnie lub za późno, mogą wystąpić również problemy z uruchomieniem samochodu.

Aby zobaczyć rozrząd zapłonu w starszym silniku z regulowanym rozrządem, można użyć światła stroboskopowego, aby upewnić się, że jest w zakresie.

Jeśli masz nowszy samochód bez regulowanego rozrządu, możesz uzyskać wadliwy rozrząd zapłonu z uszkodzonego czujnika położenia wału korbowego lub wałka rozrządu.

4. Zamoczony cylinder i świeca zapłonowa

W niektórych rzadkich przypadkach cylinder i świeca zapłonowa mogą być nasączone paliwem, co uniemożliwia świecy zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej.

Jeśli podejrzewasz taką sytuację - wyjmij świece zapłonowe i wysusz je. Pokręć przez chwilę korbą silnika bez świec zapłonowych, a następnie zamontuj wszystko z powrotem.

5. Niska kompresja

Istnieje również szansa, że silnik Twojego samochodu ma zbyt niską kompresję, aby go uruchomić. To nie jest bardzo powszechne, choć, ponieważ jest to bardzo wątpliwe, że kompresja silnika nagle dostał niski na wszystkich cylindrach.

Tak czy inaczej, to może być dobre, aby zrobić test kompresji, aby zapewnić, że nie ma problemu z kompresji.

Niska kompresja może być spowodowane przez złe pierścienie tłokowe, gniazda zaworów, lub bardzo złe rozrządu. Upewnij się, że rozrząd jest prawidłowy, jeśli doświadczasz bardzo niskiej kompresji.

6. Brak mocy elektrycznej

Jeśli przetestowałeś wszystko z tej listy, ale samochód nadal nie startuje, istnieje szansa, że silnik samochodu ma wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby obrócić silnik za pomocą rozrusznika - ale nie wystarczająco, aby reszta komponentów zapłonu mogła odpalić silnik.

Naładuj akumulator samochodowy na noc, wymień go lub weź energię z innego samochodu, aby upewnić się, że nie brakuje Ci prądu.


RELATED: 10 Causes of Car Starts Then Stops Immediately (10 przyczyn, dla których samochód startuje, a następnie zatrzymuje się natychmiast)

Najprostszym sposobem zdiagnozowania silnika samochodowego, który korbuje, ale nie chce się uruchomić, jest usunięcie świecy zapłonowej po tym, jak próbowałeś uruchomić samochód przez chwilę, aby go sprawdzić.

Jeśli świeca zapłonowa jest mokra - najprawdopodobniej jest problem z iskrą, czasem zapłonu lub kompresją.

Jeśli świeca zapłonowa jest sucha - najprawdopodobniej występuje problem z doprowadzeniem paliwa.

Inne powiązane kwestie:

  • Car Won't Start?
  • Samochód nie odpala, ale działa radio i światła
  • Samochód nie odpala po dodaniu gazu
  • Samochód nie chce zapalić - przyczyny i jak naprawić
  • Samochód nie odpala po wymianie akumulatora

Mateusz Ślusarczyk

Redakcja lilironies.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie motoryzacji

Jak odpowiednio dbać o wnętrze samochodu?
Jakich kosmetyków samochodowych warto używać?
Które marki oferują najlepsze kosmetyki samochodowe?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.

kontakt@lilironies.pl