5 Symptomy uszkodzonej pompy wtryskowej powietrza wtórnego
W nowoczesnych pojazdach nie da się uniknąć przestrzegania norm emisji spalin. Każdy producent samochodów jest zobowiązany do ich spełnienia, co oznacza konieczność zamontowania w pojeździe dodatkowych podzespołów.
Jednym z takich elementów jest pompa wtryskowa powietrza wtórnego, znana również jako pompa SAI. Choć pompa wtryskowa powietrza wtórnego doskonale radzi sobie z obniżaniem emisji spalin, po pewnym czasie ulega zużyciu.
Gdy tak się stanie, zaczniesz zauważać różne objawy, a im dłużej będziesz je ignorować, tym bardziej będą się nasilać. Dlatego też, zanim przejdziemy do wszystkiego, co trzeba wiedzieć o tych komponentach, omówiliśmy tutaj najczęstsze objawy wadliwej pompy wtryskowej powietrza wtórnego.
Najczęstsze objawy uszkodzonej pompy wtryskowej powietrza to kontrolka "check engine" lub niezaliczony test emisji spalin. Ale choć są to najczęstsze objawy, nie są jedynymi, na które trzeba zwracać uwagę.
Poniżej wyróżniliśmy pięć najczęstszych objawów, abyś wiedział, na co zwracać uwagę, gdy podejrzewasz uszkodzenie pompy wtryskowej powietrza wtórnego.
Spis treści show Objawy uszkodzonej pompy wtryskowej powietrza wtórnego 1. Lampka kontrolna silnika 2. Nieudany test emisji spalin 3. Powolne przyspieszanie 4. Zgaśnięcie silnika lub zmniejszona moc 5. Niskie obroty biegu jałowego Umiejscowienie pompy wtryskowej powietrza wtórnego Funkcja pompy wtryskowej powietrza wtórnego Koszty wymiany pompy wtryskowej powietrza wtórnegoObjawy złego działania pompy wtryskowej powietrza wtórnego
1. Lampka kontrolna silnika
Producent Twojego pojazdu wypełnia go po brzegi czujnikami, które monitorują niemal wszystko, co robi Twój samochód. Nie jest więc zaskoczeniem, że jeśli masz uszkodzoną pompę wtryskową powietrza wtórnego, jeden z tych czujników powiadomi ECM, aby dać Ci znać za pomocą lampki kontrolnej silnika.
Najczęściej spotykany kod to P0410, usterka układu wtrysku powietrza wtórnego. Może się jednak zdarzyć, że pojawi się również kod czujnika tlenu lub katalizatora. W takim przypadku kontrolka check engine świeci się z powodu jednego z objawów, a nie z powodu przyczyny.
Dlatego podczas wykonywania napraw diagnostycznych najlepiej jest podłączyć do pojazdu narzędzie skanujące OBD II - w ten sposób problem zostanie prawidłowo zdiagnozowany za pierwszym razem.
2. Nieudany test emisji spalin
Pompa wtryskowa powietrza wtórnego jest elementem odpowiedzialnym za emisję spalin, nic więc dziwnego, że jej awaria może spowodować niezaliczenie testu emisji spalin. Im więcej świeżego powietrza otrzymuje Twój katalizator, tym lepiej może wykonywać swoją pracę.
Co więcej, większość testów emisji spalin automatycznie obleje Cię, jeśli zapali się kontrolka "check engine" związana z emisją spalin. O tym, jak działa ten element, dowiemy się później, ale wiedz, że jeśli się nie sprawdza, nigdy nie zdasz testu emisji spalin - nawet jeśli nie masz aktywnej kontrolki check engine.
3. Powolne przyspieszanie
Pompa wtryskowa powietrza wtórnego monitoruje poziom węglowodorów wydobywających się z silnika, a jeśli odczyty są nieprawidłowe, może poinformować sterownik ECM, że w komorze spalania coś jest nie tak. Może to prowadzić do problemów z wydajnością, takich jak wolniejsze przyspieszanie.
4. Zgaśnięcie silnika lub obniżenie mocy
Inny zestaw problemów z wydajnością, które mogą wynikać z błędnych odczytów z pompy wtryskowej powietrza wtórnego, to zgaśnięcie silnika lub zmniejszenie mocy. Dzieje się tak, ponieważ silnik zmienia ogólne osiągi w oparciu o błędne odczyty, co z kolei powoduje rzeczywiste problemy podczas pracy.
Dlatego właśnie należy jak najszybciej naprawić uszkodzoną pompę wtryskową powietrza wtórnego. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy podczas jazdy, które z czasem będą się tylko pogłębiać.
5. Niskie obroty na biegu jałowym
Czasami jedynym problemem związanym z wydajnością jest niski bieg jałowy. Dzieje się tak dlatego, że po naciśnięciu pedału gazu pojazd wytwarza więcej węglowodorów, co może wystarczyć, aby czujnik zadziałał prawidłowo. Dzięki temu ECM zaczyna przesyłać prawidłowe odczyty do silnika.
Jednak im dłużej trwa problem, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie się on powtarzał przy wyższych obrotach.
Lokalizacja pompy wtryskowej powietrza wtórnego
Pompa wtryskowa powietrza wtórnego jest zwykle umieszczona na silniku lub przynajmniej w jego wnęce. Czasami może być ukryta w głębi komory silnika, ale najczęściej można ją znaleźć zainstalowaną w widocznym miejscu na silniku.
Można ją zlokalizować, szukając czegoś takiego, jak na zdjęciu powyżej lub poniżej. Jest to wąż biegnący do wlotu, więc należy podążać za tym wężem.
Funkcja pompy wtryskowej powietrza wtórnego
Pompa wtryskowa powietrza wtórnego to element odpowiedzialny za emisję spalin, który obniża poziom emisji poprzez pompowanie świeżego powietrza tuż przed katalizatorem.
Choć może się wydawać, że oszukuje się system emisji spalin, obniżając procentową zawartość węglowodorów w spalinach, nie tak działa testowanie, a w rzeczywistości zwiększa liczbę węglowodorów, które katalizator może przekształcić w wodę.
Mówiąc prościej, im więcej świeżego powietrza w układzie wydechowym pojazdu, tym skuteczniej katalizator wykonuje swoją pracę.
Koszty wymiany pompy wtryskowej powietrza wtórnego
Średni koszt wymiany pompy wtryskowej powietrza wtórnego wynosi od 250 do 400 dolarów. Jest to znacznie tańsze niż wymiana głównej pompy powietrza, która może kosztować od 600 do 700 USD.
Należy pamiętać, że dokładny koszt naprawy pojazdu będzie się różnił w zależności od tego, czym jeździsz i gdzie oddajesz go do naprawy.
Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy przy wymianie pompy wtryskowej powietrza wtórnego, możesz samodzielnie wymienić części. Jednak same części kosztują od 200 do 300 USD, natomiast robocizna zwykle kosztuje mniej niż 100 USD.
Jeśli jednak potrafisz podnieść samochód i dostać się do pompy wtryskowej powietrza wtórnego, to sama czynność jest stosunkowo prosta, więc nietrudno zaoszczędzić trochę pieniędzy. Upewnij się tylko, że prawidłowo podnosisz i zabezpieczasz pojazd, aby nie zostać zmiażdżonym podczas wymiany części.