Co robić, gdy padnie akumulator samochodowy (i co jest tego przyczyną?)

Co robić, gdy padnie akumulator samochodowy (i co jest tego przyczyną?)

Jeśli akumulator nie zostanie natychmiast wymieniony lub naprawiony, może spowodować, że utkniesz w niebezpiecznym miejscu.

Ale co należy zrobić, gdy akumulator samochodowy padnie i co spowodowało, że mój akumulator nagle padł?

W tym artykule omówimy dokładnie, co należy zrobić, gdy akumulator samochodowy jest martwy i znajdziemy przyczyny, dlaczego tak się stało.

Spis treści show Co zrobić, gdy padnie akumulator samochodowy? 1. Uruchomienie z innego samochodu 2. Naładować akumulator samochodu 3. Wymienić akumulator samochodowy 4. Zdiagnozować, co pobiera energię. 8 Przyczyny rozładowania akumulatora samochodowego 1. Zapomniałeś włączyć odbiorniki elektryczne 2. Odbiorniki elektryczne pobierają energię 3. Zepsuł się alternator 4. Zimna pogoda i słabo naładowany akumulator samochodowy 5. Jeździsz tylko na krótkich trasach 6. Brak konserwacji akumulatora samochodowego 7. Akumulator samochodowy się zepsuł 8. Skorodowane lub poluzowane kable akumulatora

Co zrobić, gdy akumulator samochodowy jest rozładowany?

Jeśli akumulator samochodowy jest rozładowany, najlepszym sposobem jest ponowne naładowanie go za pomocą ładowarki samochodowej. Jeśli nie masz takiej ładowarki, a bardzo Ci się spieszy, możesz uruchomić samochód za pomocą innego urządzenia. Można też użyć rozrusznika awaryjnego, jeśli jest dostępny.

W zależności od tego, jak bardzo się spieszysz i do jakich narzędzi masz dostęp, istnieje kilka różnych sposobów radzenia sobie z problemem rozładowanego akumulatora samochodowego. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista czynności, które należy wykonać w przypadku rozładowania akumulatora samochodowego:

1. Rozruch skokowy z innego samochodu

Gdy w nagłych wypadkach rozładuje się akumulator w samochodzie, najlepszym rozwiązaniem jest odpalenie go z akumulatora innego samochodu.

Jedyne, czego potrzebujesz do rozruchu, to inny samochód z działającym akumulatorem i para kabli. Jeśli nie masz ich w swoim samochodzie, zdecydowanie zalecam zaopatrzenie się w nie.

Rozruch skokowy jest dość prosty, ale trzeba go dokładnie wykonać, aby nie doprowadzić do zwarcia, które może uszkodzić samochody.

  1. Ustaw oba samochody w położeniu postojowym lub neutralnym i zaciągnij hamulec ręczny. Otwórz maski obu samochodów i znajdź akumulatory. Pamiętaj, że w niektórych samochodach akumulatory mogą znajdować się w bagażniku.
  2. Podłącz czerwony przewód do dodatniego bieguna (+) akumulatora, a drugi koniec do dodatniego bieguna (+) akumulatora w drugim samochodzie.
  3. Czarny przewód podłącz najpierw do ujemnego (-) bieguna akumulatora w innym samochodzie. Następnie można podłączyć drugi koniec kabla do metalowej, czystej powierzchni karoserii lub silnika samochodu. Jeśli nie można znaleźć innego miejsca, można również przymocować przewód do ujemnego (-) bieguna akumulatora samochodu, ale nie jest to zalecane.
  4. Uruchomić samochód i pozwolić mu pracować przez minutę.
  5. Zacznij od odłączenia ujemnego kabla od akumulatora w dowolnym samochodzie.

Następnym razem zalecam posiadanie w schowku rozrusznika, co znacznie ułatwi sytuację.

2. Naładuj akumulator samochodu

Jeśli samochód jest zaparkowany w domu i nie spieszy się, dobrym pomysłem może być powolne ładowanie akumulatora. Wolniejsze ładowanie jest znacznie lepsze dla akumulatora samochodu niż rozruch skokowy.

RELATED: Ile czasu zajmuje naładowanie rozładowanego akumulatora samochodowego?

3. Wymień akumulator samochodowy

Akumulatory samochodowe powinno się wymieniać co 5 lat. Jeśli uważasz, że akumulator samochodowy jest bardzo stary, może to być dobry moment, aby go wymienić zamiast ładować, co może wkrótce spowodować ponowne wystąpienie tej samej sytuacji.

4. Sprawdź, co pobiera energię.

Po uruchomieniu samochodu należy ustalić, co było przyczyną nagłego rozładowania akumulatora, w przeciwnym razie może dojść do powtórzenia się tej samej sytuacji.

Poniżej znajdziesz więcej informacji o tym, co może być przyczyną nagłego rozładowania akumulatora samochodowego.

8 przyczyn rozładowania akumulatora samochodowego

Najczęstszą przyczyną rozładowania akumulatora samochodowego jest to, że zapomniałeś włączyć odbiornik energii elektrycznej. Może to być również spowodowane wadliwym odbiornikiem elektrycznym, który nie wyłącza się po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Przyczyną może być także zimna pogoda.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista przyczyn, które mogą spowodować rozładowanie akumulatora samochodowego.

1. Zapomniałeś o włączonych odbiornikach energii elektrycznej

Jedną z przyczyn rozładowanego akumulatora jest błąd ludzki. Zdarza się, że w pośpiechu zapominamy wyłączyć światła lub zamknąć drzwi przed opuszczeniem pojazdu. Jeśli światła pozostaną włączone przez noc lub przez kilka godzin, rozładują akumulator, a rano Twój samochód będzie już rozładowany.

Nowoczesne samochody są jednak wyposażone w sygnały ostrzegawcze o pozostawieniu włączonych świateł, takie jak sygnał dźwiękowy, ale w pośpiechu można go przeoczyć.

2. Odbiorniki elektryczne pobierają energię

Czy niedawno zainstalowałeś w swoim samochodzie zewnętrzne urządzenia elektroniczne, takie jak radio samochodowe lub GPS? Istnieje więc prawdopodobieństwo, że źle podłączyłeś te urządzenia, co powoduje, że pozostają włączone nawet po wyłączeniu zapłonu.

Przyczyną mogą być także wadliwe odbiorniki, które nie wyłączają się po wyłączeniu zapłonu. Może to być jednak trudne do zdiagnozowania, dlatego warto zlecić to zadanie ekspertowi dysponującemu odpowiednim sprzętem.

3. Zepsuł się alternator

Zadaniem alternatora jest ładowanie akumulatora samochodu podczas jazdy. Jeśli alternator zaczyna szwankować, może nie ładować prawidłowo akumulatora samochodowego, co z czasem może doprowadzić do jego rozładowania.

Alternator można sprawdzić, mierząc napięcie akumulatora samochodowego na biegu jałowym. Jeśli alternator jest w dobrym stanie, napięcie powinno wynosić ponad 14 V.

4. Zimna pogoda i niski poziom naładowania akumulatora samochodowego

Czy Twój samochód stał na zewnątrz, gdy panował mróz? Akumulatory samochodowe mogą zamarznąć, gdy jest bardzo zimno. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy akumulator nie jest w pełni naładowany, a zwłaszcza gdy jest pusty.

Mróz mógł doprowadzić do zamarznięcia akumulatora samochodowego i w takim przypadku należy go wymienić.

5. Jeździsz tylko na krótkich dystansach

Wiele osób nie korzysta zbyt często z samochodu. Powoduje to, że samochód jeździ tylko na krótkich odcinkach. Jak już zapewne wiesz, alternator ładuje akumulator samochodu podczas jazdy.

Jeśli jeździsz tylko na krótkich odcinkach, samochód będzie pobierał więcej prądu, niż alternator zdąży wyprodukować, co może doprowadzić do rozładowania akumulatora i jego całkowitej śmierci.

6. Brak konserwacji akumulatora samochodowego

Akumulatory samochodowe wymagają konserwacji, aby zapewnić im długą żywotność. Obejmuje to czyszczenie zacisków, napełnianie wodą z akumulatora (jeśli akumulator ma otwory do uzupełniania wody) oraz częste doładowywanie akumulatora samochodowego.

Jeśli nigdy nie przeprowadzałeś konserwacji akumulatora samochodowego, może to być przyczyną jego rozładowania.

7. Akumulator samochodowy się zepsuł

Może się zdarzyć, że akumulator samochodowy zepsuł się z powodu wieku. Średni okres eksploatacji akumulatora samochodowego wynosi około 5 lat i jeśli nie był on wymieniany w tym czasie - istnieje duże prawdopodobieństwo, że akumulator jest po prostu stary i wymaga wymiany.

Stan akumulatora samochodowego można często sprawdzić za pomocą analizatora akumulatorów samochodowych.

8. Skorodowane lub poluzowane kable akumulatora

Może się zdarzyć, że akumulator samochodowy wcale nie jest zepsuty, tylko ma złe połączenie między zaciskami akumulatora samochodowego a przewodami akumulatora.

Jest to często spowodowane korozją na zaciskach, którą można łatwo oczyścić kwasem.

Mateusz Ślusarczyk

Redakcja lilironies.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie motoryzacji

Jak odpowiednio dbać o wnętrze samochodu?
Jakich kosmetyków samochodowych warto używać?
Które marki oferują najlepsze kosmetyki samochodowe?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.

kontakt@lilironies.pl