Pielęgnacja auta, a najczęściej popełniane błędy

Pielęgnacja auta, a najczęściej popełniane błędy

Jeśli ktoś chce samemu myć samochód powinien wiedzieć jak należy to robić, by nie doprowadzić do uszkodzeń na lakierze. Wielu osobom wydaje się, że mycie samochodu będzie proste, jak się jednak okazuje już w praktyce szybko przekonujemy się, że auto będzie porysowane.

Przede wszystkim musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie, że nie będzie można myć samochodu środkami, które używa się do mycia i sprzątania w domu, ponieważ można bardziej uszkodzić samochód, niż osiągnąć jakiś pozytywny efekt. Pamiętajmy o tym, że użycie płynu do mycia naczyń doprowadzi między innymi do matowienia lakieru. Na tapicerce skórzanej nie będzie można używać kremu do mycia rąk, ponieważ w ten sposób dojdzie do odbarwienia takiej tapicerki. Podobnie felg nie będzie można myć płynem do czyszczenia metali w domu, ponieważ w ten sposób zniszczymy lakier ochronny.

Gąbka

Znajdzie się obecnie wiele osób, które nadal uważają, że auto najlepiej myje się gąbką. W praktyce jednak jest nieco inaczej. Do mycia samochodu zawsze używać należy mikrofibry, która jest delikatna i nie będzie doprowadzać do zniszczenia lakieru, nie będzie dochodziło do jego porysowania. W trakcie mycia stosujemy zasadę dwóch wiader, w ramach której mamy jedno z samą wodą, drugie z wodą, gdzie będzie można wygodnie płukać ściereczkę, w trakcie mycia samochodu.

Jak prawidłowo myć samochód

Myjka ciśnieniowa

Jeśli ktoś myśli o myciu samochodu myjką ciśnieniową musi pamiętać, że teoretycznie nie będzie ona powodować zniszczeń karoserii, ale na pewno trzeba uważać w trakcie jej stosowania. Podstawowa zasada jest bowiem taka, że nie można jej zbliżać bardziej niż na kilkanaście centymetrów. Uważać musimy również w trakcie mycia kół, ponieważ będzie można doprowadzić wysokim ciśnieniem do uszkodzenia ważnego elementu jakim jest czujnik abs. Musimy także uważać na emblematy znajdujące się na samochodzie, które również można tak uszkodzić.

Karoseria

Suchej karoserii nie będzie można wycierać, ponieważ jak wiadomo w ten sposób będzie można doprowadzić do porysowania karoserii. nawet na czystym samochodzie będzie się bowiem znajdować pewna warstwa kurzu i ona właśnie może prowadzić do porysowania samochodu. Jeśli ten kurz nam przeszkadza po prostu powinniśmy taki samochód umyć. Należy również pamiętać o tym, że w żadnym wypadku nie można stosować różnych środków czyszczących na rozgrzany lakier. Jeśli tak zrobimy i pozwolimy na to, by schły one na słońcu może dojść do sytuacji, w której pojawią się plamy, które potem będzie bardzo trudno usunąć. Należy pamiętać również o sprawnym usuwaniu ewentualnych plam z ptasich odchodów. Jest to bardzo ważna kwestia istotna, ponieważ takie odchody mogą powodować odbarwienie lakieru.

Tomasz Prokop

Redakcja lilironies.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie motoryzacji

Jak odpowiednio dbać o wnętrze samochodu?
Jakich kosmetyków samochodowych warto używać?
Które marki oferują najlepsze kosmetyki samochodowe?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.

kontakt@lilironies.pl